Acrolink 7N P4030 - nowy przebój?

Japońska firma Acrolink wprowadziła właśnie do sprzedaży najtańszy w swojej ofercie kabel sieciowy o czystości 7N – model 7N-P4030II PC-R. W jego zaprojektowanie i wyprodukowanie włożono wiele wysiłku, a znalazło się w nim dużo rozwiązań dotychczas znanych tylko z flagowych produktów.

Dla przykładu – po raz pierwszy w tak przystępnym cenowo produkcie (nie tylko Acrolinka, ale w ogóle) zastosowano najdroższe, rodowane wtyczki sieciowe firmy Oyaide, produkowane specjalnie dla tej serii. To odmiana wtyczek Oyaide C-004/P-004e, kosztujących osobno niemal 1700 zł!!! Filozofia stojąca za wtykami P/C-004 ma swój początek bezpośrednio we flagowych wtykach M1/F1, przynosząc większość zalet tych ostatnich, przy znacznie niższej cenie. Styki zostały wykonane z miedzi berylowej, takiej samej jak w najdroższym modelu. Zewnętrzna osłona wykonana została zaś z grubego polikarbonatu o znakomitych właściwościach mechanicznych. Styki pokryto kombinacją platyny i palladu. Pierwsza warstwa o grubości 0,5 μm to platyna, zaś druga, o grubości 0,3 μm to pallad. Każda warstwa została ręcznie wypolerowana.

Kabel wykonano przy użyciu niezwykle czystej (7N=99,99999 %) miedzi wytwarzanej w procesie Stressfree, eliminującym z materiału naprężenia powstające podczas wyciągania, zaburzające przepływ prądu, szczególnie przy wysokich częstotliwościach. Jak informuje firma-matka Acrolinka, koncern Mitsubishi Cable Industries, Ltd., produkująca kable we własnych fabrykach, to jedyna na świecie fabryka produkująca kable o czystości 7N – inne firmy albo bazują na niestandardowych procedurach pomiarowych, albo kupują kable właśnie od Mitsubishi.

Kabel wykonany jest z trzech biegów miedzianych linek – dwóch takich samych dla żył „gorącej” i „zimnej” oraz jednej dla kabla ochronnego. Dwie pierwsze wykonano z miedzianych linek (skrętek), po 100 drucików o średnicy 0,26 mm każdy, o czystości 7N, typu Stressfree. Kabel ochronny wykonano z miedzi 4N Stressfree (po 100 drucików o średnicy 0,26 mm każdy). Na każdej z linek mamy dielektryk wykonany z makromolekuł poliolefinu (polimorficznego węglowodoru) o znakomitych właściwościach elektrycznych i mechanicznych. W przestrzeni pomiędzy tymi trzema biegami umieszczono dwie „żyły” – jedwabną i z włókien węglowych – pierwsza z nich ma stabilizować mechanicznie trzy biegi kabla, a druga ma chronić przed promieniowaniem RFI. Całość otoczono specjalnym materiałem, składającym się z połączonych poliolefinu, proszku wolframowego oraz amorficznego proszku wypełniającego. Całość owinięta jest mosiężną folią ekranującą. Zewnętrzna powłoka to znowu poliolefin z makromolekuł.