Ayon Stratos

Wystawa High End 2013 w Monachium była świadkiem kilku ważnych premier. Spośród nich szczególnie pozytywnie wybijał się pierwszy pokaz przetwornika cyfrowo-analogowego Stratos, nowego, flagowego DAC-a tej firmy. To zupełnie nowa propozycja Ayona, należąca do trzeciej generacji urządzeń cyfrowych.

W urządzeniu tym dwustopniowy, różnicowy układ wyjściowy zbudowany został przy użyciu dwóch, wysokiej klasy lamp na kanał. DAC Stratos korzysta z „przerośniętego” układu zasilającego, wielokrotnie przewyższającego zapotrzebowania układu, wynikające z prostych obliczeń. Jak się okazuje, sygnał audio stawia przed zasilaczami zupełnie inne wymagania niż by wynikały z pomiarów statycznych. W przetworniku Stratos zastosowano osobny, duży zasilacz dla lamp wyjściowych z lampowym mostkiem prostowniczym. Dźwięk ma dzięki temu dużą skalę, jest dynamiczny i komunikatywny. Na uwagę zasługuje także duża, holograficzna scena dźwiękowa.

 
Wszystko to powoduje, że oto narodziła się nowa gwiazda – DAC/przetwornik cyfrowo-analogowy o wybitnym stosunku jakości do ceny.

 
Stratos wraz z napędem CD-T zastępuje odtwarzacz CD-5s.Specyfikacja techniczna:

Typ: przetwornik cyfrowo-analogowy

Częstotliwość próbkowania: 192 kHz/32 bity (PMC) + 5,6 MHz/1 bit (DSD)

Lampy wyjściowe: 6H30

Dynamika: >120 dB

Stosunek sygnału do szumu: > 120 dB

Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz  (+/- 0,2 dB)

Całkowite zniekształcenia Harmoniczne (THD): < 0,002% (1 kHz )

Pilot zdalnego sterowania: TAK

Wymiary (WxDxH): 480 x 420 x 110 mm

Waga: 17 kg